Menu Zamknij

Oświetlenie mebli kuchennych

Projektując kuchnię myślimy przede wszystkim o wyglądzie frontów, blatów. Jakich materiałów użyć i w jakich mają być kolorach. Następnie dopasowujemy sprzęt AGD czyli kuchnię, piekarnik, lodówkę.

Oświetlenie kuchni zostawiamy nieraz przypadkowi, a przecież jest one niezwykle istotne. Nie tylko pomaga nam w podczas przygotowywania posiłków, ale oświetla nam blaty, szafki. Dobrze dobrane oświetlenie wpływa na funkcjonalność ale i również na wygląd mebli. Nie każdy bowiem front czy kolor wygląda dobrze w danym świetle. Duże znaczenie ma barwa światła. Może być ciepła, zimna lub neutralna. Na przykład w nowoczesnych wnętrzach dobrze prezentuje się światło o barwie zimnej.

W wielu kuchniach oświetlenie znajduje się tylko na suficie w jego centralnym punkcie. Jest to zdecydowanie za mało. Niektóre strefy w kuchni należy doświetlić. Takimi miejscami jest stół gdzie spożywamy posiłki oraz blaty robocze. Oświetlone blaty robocze ułatwią pracę mam i naszym oczom, które po całym dniu mogą być zmęczone.

Światło można zamontować pod górnymi szafkami w postaci lamp halogenowych lub opraw LED. Mają one różne kształty i kolory w zależności od potrzeby. Kolejnym dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie oświetlenia liniowego, czyli profili aluminiowych wypełnionych taśmą LED. Zaletą tego rozwiązania poza wyglądem jest energooszczędność.

Dobrze kwestię oświetlenia dokładnie przemyśleć już na etapie wykonywania projektu. Wówczas bez problemu można ukryć taśmy LED w specjalnie wycięciach górnych szafek i zamaskować je np. transparentnym szkłem.

Kobieta gotowania w kuchni Darmowe Zdjęcia